2019-2020 Scholarship Recipients

Congratulations to our 2019-2020 Scholarship Recipients! Click on a recipient’s name to learn more about each student.


CENTRAL WASHINGTON UNIVERSITY

Brandon Bradley
Donald and Clarice Bocek Scholarship

Hayden Larson
Mr. A. E. DeAtley Memorial Scholarship

Declan Liddiard
Larry Johnson/Prime Construction Scholarship

Jake Johnson
Frank and Susan Young Scholarship

Ethan Norris
Howard S. Lease Memorial Scholarship

Robert McKay Permann
Mr. A. E. DeAtley Memorial Scholarship and the Hugh S. Ferguson Scholarship

Bianyely Vasquez
Mr. and Mrs. Allan F. Osberg Scholarship, the Betcher Family Foundation Scholarship, and the James P. Crutcher Scholarship


UNIVERSITY OF WASHINGTON

Lauren Anderson
Employees of Foushée & Associates, Inc. Construction Training and Education Fund Scholarship

Harkarn Bains
Donald and Clarice Bocek Scholarship

Luisito Deguzman
William and Jean Scott Building Scholarship

Travis Frederick
Hugh S. Ferguson Scholarship

Bailey Griffin
Bob and Beverly Adams Heavy Civil Construction Scholarship

Jess Harris
AGC Northern District Scholarship

Austin Likes
Mr. and Mrs. Allan F. Osberg Scholarship

Kelly McCandless
Employees of GLY Construction Scholarship, the Howard S. Lease Memorial Scholarship, and the Robert W. Austin Memorial Scholarship

Tam Nguyen
Mr. and Mrs. Allan F. Osberg Scholarship

Gursahib Patara
AGC Northern District Scholarship

Renata Popov
Employees of J.R. Abbott Construction Training and Education Scholarship and the Frank and Susan Young Scholarship

Ephrem Yared
Robert L. Landau and Betty L. Landau Scholarship and the AGC EF Investing in Leadership Scholarship


WASHINGTON STATE UNIVERSITY

Branden Currie
Robert B. McEachern Memorial Scholarship

Coleman Coddington
Mulvanny G2 in Memory of Patricia Chikamoto Lee Scholarship and the Robert L. Landau and Betty L. Landau Scholarship

Kaitlyn Gianni
Becky Wallace Scholarship for Women in Construction Management or Civil Engineering at Washington State University

Daniel Litchfield
Matthew and Suzanne Lessard Scholarship and the Robert B. McEachern Memorial Scholarship

Luke McMillan
Robert B. McEachern Memorial Scholarship

Joshua Nelson
Matthew and Suzanne Lessard Scholarship and the Robert B. McEachern Memorial Scholarship


SEATTLE CENTRAL COLLEGE

Robert Anderson
Gene Colin Two-Year Scholarship

Harrison Houser
Gene Colin Two-Year Scholarship

Suzan Yu
Gene Colin Two-Year Scholarship

 

Special thanks to the 2019-2020 Scholarship Selection Committee for their hard work:

Chair:
Rick Workman, WG Clark Construction Co.*

Matt Buchanan, Foushée & Associates, Inc*
Kyle Brown, Sellen Construction
Kurt Hordan, Sellen Construction
Jane Mounsey, GLY Construction
Mike Price, Abbott Construction
Dave Ritter, Sellen Construction
Art Solbakken, TRICO Companies
Jeff Tobin, Schuchart
Blaine Wolfe, Absher Construction Co.*

*Denotes former AGC Education Foundation scholarship recipient.